Prijava

    Planirane izložbe

    „Otoci i sveci“ - izložba koja otkriva manje poznatu priču o povijesti istočne jadranske obale!


     

    21. ožujka 2025. u 18 sati, Arheološki muzej u Splitu otvara vrata izložbi – „Otoci i sveci. Samostani i svetišta na istočnoj jadranskoj obali od sv. Jeronima do Grgura VII.“.

    _____________________________________________________________________

    Izložba „Otoci i sveci“, koja je prvotno planirana u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika - Split, morala je pronaći novog domaćina zbog zatvaranja izložbenog prostora uslijed započetih radova na energetskoj obnovi muzejske zgrade. Zahvaljujemo Arheološkom muzeju u Splitu na ustupljenom prostoru i svim njegovim djelatnicima koji su omogućili da se ova atraktivna izložba realizira.
    ______________________________________________________________


    Znate li odakle dolazi naziv „pustinjak“?

    U prvim stoljećima kršćanstva, oni koji su se željeli posvetiti duhovnom životu napuštali su gradove i društvo kako bi pronašli mir u pustinji. Egipat i Bliski istok bili su ispunjeni samotnjacima koji su se povlačili u bespuća pijeska kako bi se oslobodili svjetovnih briga i približili Bogu. No, što kada nema pustinje?

    Na istočnoj obali Jadrana, gdje beskrajne dine zamjenjuje plavetnilo mora, redovnici su pronašli svoju verziju pustinje – otoke. Udaljeni od kopnenog užurbanog života, ali i dalje povezani s trgovačkim i kulturnim tokovima, ti su otoci postali mjesta molitve, tišine, ali i znanja. Ovdje su se osnivali prvi samostani, prepisivali rukopisi, razvijale umjetničke radionice i oblikovala povijest. Otoci nisu bili samo utočište duhovnih zajednica – bili su svjetionici u vremenu neznanja, točke susreta Istoka i Zapada, granice izolacije i civilizacije.

    Ova izložba nije samo priča o samostanima – ona je priča o Jadranu kao sjecištu kultura i znanja. O otocima koji nisu bili tek izolirani prostori za molitvu, već središta pismenosti, umjetnosti, trgovine i političkih veza. O prostorima gdje su se susretale civilizacije, gdje su putnici i hodočasnici prenosili ne samo vjeru, već i rukopise, ideje i kulturne utjecaje.

    Izložba donosi rezultate međunarodnog znanstvenog projekta MONACORALE, a plod je suradnje čak 8 institucija. Naime, organizatori su Muzej hrvatskih arheoloških spomenika - Split, Arheološki muzej u Splitu, Agence Nationale de la Recherche (ANR) – programme MONACORALE, Centre national de la recherche scientifique, École française de Rome, UMR Chrono-environnement, UMR ARTEHIS i UMR HISOMA.

     

    Od samotnih hridi do kulturnih središta

    Zamislite more u ranim jutarnjim satima – tiho, ali prepuno priča koje odzvanjaju kroz stoljeća. Na otočnim hridinama iznad njega, skromne građevine koje su nekada bile dom ljudima koji su prepisivali rukopise, izrađivali umjetnine, primali putnike i oblikovali društvo svog vremena. Ova izložba otkriva kako su otoci bili ključno mjesto ne samo duhovne, već i kulturne i gospodarske razmjene na Jadranu.
    Jeste li znali da su redovnici s istočne jadranske obale među prvima u Europi? Da su samostani bili središta pismenosti u kojima su nastali neki od najstarijih sačuvanih rukopisa pisanih Beneventanom – pismom specifičnim upravo za Dalmaciju? Da su jadranski otoci služili i kao strateški punktovi, hodočasničke točke i trgovačka središta?
    Kroz raznolik izložbeni postav i mnogobrojne priče, posjetitelji će moći vidjeti iznimno vrijedne arheološke nalaze, umjetničke predmete, rukopise i multimedijalne sadržaje koji svjedoče o slojevitosti i raznolikosti života na istočnoj jadranskoj obali od 4. do 12. stoljeća – ključno vrijeme za oblikovanje kulturnog identiteta ovog prostora.
     

    Svjetionici u tami

    Izložba „Otoci i sveci“ otvara se 21. ožujka 2025. u Arheološkom muzeju u Splitu, a moći će se razgledati do kraja svibnja 2025. godine. Posjetitelji svih interesa – ljubitelji povijesti, arheologije, umjetnosti, pa i oni koji jednostavno žele otkriti priču o našoj obali i otocima iz nove perspektive, imat će priliku uroniti u priču o otocima gdje su se sveci odricali svijeta, ali svijet ih nikada nije zaboravio.

    Kustosi izložbe su Nikolina Uroda (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika), Morana Čaušević-Bully (Sveučilište Marie i Louisa Pasteura UMR Chrono-environnement) i Sébastien Bully (CNRS, UMR ARTEHIS).
    Vizualni identitet izložbe, inspiriran isposničkom atmosferom otočnih samostana, dodatno pojačava atraktivnost artefakata na izložbi. Kroz elemente beneventanskog pisma i iluminiranih inicijala, izložba oživljava duh otočkih prostora u kojima su se prepisivale knjige, širila riječ i oblikovala povijest.
    Pridružite nam se i otkrijte manje poznatu priču o otocima, o svecima i njihovom značenju za povijesni razvoj Mediterana.